Seurayhteistyön taustat, tavoitteet ja mahdollisuudet
28.2.2017 22:47 Uutiset / KKP/K-Laser yhteistyö

Seurayhteistyö

Seurayhteistyö

  • KKP/K-Laser seurayhteistyö rajoittuu A-C2 joukkuetoimintaan
    Sopimus on kolmevuotinen sisältäen kaudet 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020
  • Molemmat jatkavat itsenäisinä seuroina ja yhdistyksinä.
  • Seurojen D1 – Kiekkokoulu –ikäisten pelaajien joukkuetoiminta säilyy pääosin muuttumattomana.
  • Viimeistään D-ikäluokan pelaajille järjestetään yhteisiä tapahtuma.

Taustat

  • Laadukas toiminnan jatkuvuus on ollut haaste KKP:lle ja K-Laserille
  • Ikäluokat tiivistyvät liian aikaisin, jopa E / D junnuissa
  • Kilpakiekon puolella pelaajat hakeutuvat pelipaikan ja peliajan perässä muille paikkakunnille ja muihin seuroihin.
  • Alueelle muodostuu liian vähän sopivan tasoisia joukkueita
  • Alueen seurayhteistyössä on kehitettävää

Tavoitteet

  • Drop out vähentäminen. “Mutka matkassa” ei tarkoittasi lopettamista
  • Alueella olisi lisää vaihtoehtoja
  • Valmennuslinjauksen ja -koulutuksen yhtenäistäminen
  • Joukkueiden valmentajien välinen aito yhteistyö
  • Isommat pelaajamäärät
  • Turvata laadukas toiminta

Mahdollisuudet

  • Mahdollisuus kilpailla tai harrastaa mahdollisimman pitkään omassa tutussa seurayhteisössä
  • Turvata C2 ja C1 ikäluokissa kaikille pelaajille pelijoukkue sekä oman tasoinen pelipaikka

Valmennus

  • C1 (n. 50) pelaajaryhmän pelaajat ovat saman valmennustiimin alla
  • C2 (n. 50) pelaajaryhmän pelaajat ovat saman valmennustiimin alla
  • B (n. 50 ) pelaajaryhmän pelaajat ovat saman valmennustiimin alla
  • Valmentajilla seurojen valmennuspäälliköiden tuki
  • Kauden aikana pelaajien kehitystä seurataan omalla pelaajapolulla

Muu toiminta

  • Joukkueiden nimet KKP/K-Laser
  • Pelipaidoissa molempien joukkueiden logot
  • Joukkueilla yhteiset talouden pelisäännöt
  • Sama budjettipohja käytössä kaikilla joukkueilla
  • Jäähinta ja seuran perimät maksut määritetty yhdessä
  • Yhteiset termit, kausimaksu, varainkeruuvelvoite, kk-maksu
  • Jojo, huoltajat ja rahuri palkkio kiinteä, ei suhteutettu kausimaksuun
  • Joukkueet saman nettisivuston alle KKP-KLa (Jopox)
  • Nettisivuilla harjoitukset, pelit, joukkuetiedot, jutut ja uutiset

Aikataulut

  • Joukkueiden pelaajakartoitus aloitetaan huhtikuussa
  • Ikäluokkien tapahtumista tiedotetaan seurojen nettisivuilla


Lisätietoja joukkueiden toiminnasta

Valmennuspäälliköt:
Antti Alamikkelä 040 555 8260 antti.alamikkela@gmail.com
Jari Huttu 044 087 8891 jari.huttu@kkpjuniorit.fi


A-nuoret

Vastuuvalmentaja Sasu Keto 040 746 4947 sasu.keto1@gmail.com

B1 juniorit

Vastuuvalmentaja Teijo Raatesalmi 040 512 4039 traatesalmi@gmail.com

B1 Akatemia

Vastuuvalmentaja Jussi Holappa 040 588 4022 jussi.holappa@elisanet.fi

C1 juniorit

Vastuuvalmentaja Antti Sundström 040 864 5315 antti.sundstrom@hotmail.fi

C1 Akatemia

Vastuuvalmentaja Seppo Inkilä 040 728 0849 seppo.inkila1@luukku.com

C2 juniorit

Vastuuvalmentaja Valtteri Moilanen 045 639 6233 valtteri_moilanen@hotmail.com

C2 Akatemia

Vastuuvalmentaja Olli Holopainen 040 646 2014 olli.holopainen@kaski.fi


   
Lisää uutisia
Kiimingin Kiekko-Pojat ry
«  Huhtikuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Kategoriat